Početna strana > Hronika > Evropska komisija: Korupcija predstavlja ozbiljan problem u Srbiji
Hronika

Evropska komisija: Korupcija predstavlja ozbiljan problem u Srbiji

PDF Štampa El. pošta
petak, 31. oktobar 2008.

BRISEL, 30. oktobra (Tanjug)

Evropska komisija (EK) smatra da je korupcija "široko rasprostranjena" u Srbiji, da predstavlja "ozbiljan problem" i da je neopodna "jasna antikorupcijska strategija", a da je reforma pravosuđa "još u ranoj fazi", navedeno je u nacrtu Izveštaja o napretku Srbije prema evropskim integracijama, u koji je Tanjug danas imao uvid.

EK smatra da je tokom 2008. godine bilo malo napretka u oblasti borbe korupcije. "Jasna antikorupcijska strategija još nedostaje. Postoje rupe u zakonodavstvu i nedostatak nezavisnih tela za nadgledanje u oblastima poput finansiranja partija, sukoba interesa, javnih nabavki i privatizacije", ističe se u dokumentu, čija će konačna verzija biti predstavljena iduće nedelje u Briselu.

"Sve u svemu, korupcija ostaje široko rasprostranjena i predstavlja ozbiljan problem u Srbiji", naglašava se u izveštaju.

EK smatra da je reforma pravosuđa "još u ranoj fazi" i da zakonodavni okvir za primenu reformi u pravosuđu "nije u potpunosti na mestu".

"Administrativni i apelacioni sudovi nisu stvoreni. Dodatni napori su neophodni da bi se obezbedila nezavisnost, odgovornost i efikasnost pravosudnog sistema", naglašava se u izveštaju Komisije.

U dokumentu se ističe da u Srbiji postoji okvir za poštovanje ljudskih i manjinskih prava i da su građanska i politička prava zaštićena.

"Međutim, na ova prava je negativno uticala klima u zemlji nakon proglašenja nezavisnosti Kosova. Došlo je do niza incidenata koji su uključivali zapaljiv jezik i nasilje prema nevladinim organizacijama, braniocima ljudskih prava i nekim delovima medija", ističe Komisija i naglašava da "ustavne i zakonske garancije u ovom domenu moraju da budu u potpunosti primenjene".

Takođe se ističe potreba usvajanja sveobuhvatnog zakona protiv diskriminacije, specifičnog zakona o polnoj jednakosti, te nacionalne strategije o jačanju položaja žena.

EK smatra da se u Srbiji manjinska prava poštuju. Ukazuje se, međutim, da je došlo do etnički motivisanih incidenata u Vojvodini nakon proglašenja nezavisnosti Kosova, naročito protiv pripadnika albanske manjine.

Situacija na jugu Srbije ocenjena je kao "stabilna, ali napeta", dok je situacija u Sandžaku "pogoršana posle produbljenja podela u okviru muslimanske zajednice".

Romska manjina se i dalje suočava s "veoma teškim životnim uslovima" i diskiminacijom, sa slabim pristupom obrazovanju, socijalnoj zaštiti, zdravstvu, zapošljavanju i stanovanju.

EK smatra i da se nedovoljno pažnje posvećuje rešavanju statusa izbeglica i raseljenih lica.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner